A company produces mouse mats that are 20cm long and 20cm wide. These mats are c
ID: 3383732 • Letter: A
Question
A company produces mouse mats that are 20cm long and 20cm wide. These mats are cut from sheets of material that are one metre long and one metre wide. Precise machine setting means that 25mouse mats can be cut from each sheet of material. Problems that have arisen in the laminating process mean that the sheets of material contain small holes. The mean number of holes per sheet is 25. What is the probability that:
a) a mouse mat has no holes
b) a mouse mat has two or fewer holes
c) a mouse mat has more than one hole
Explanation / Answer
a) a mouse mat has no holes = (P x=0) = 0/25
b) a mouse mat has two or fewer holes
P(x<=2)=(1/25) +(2/25)= 0.12
c) a mouse mat has more than one hole
P(x>1)=1-(1/25)=1-0.04 =0.96
c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.