To test the efficacy of a new cholesterol-lowering medication, 10 people are sel
ID: 3386770 • Letter: T
Question
To test the efficacy of a new cholesterol-lowering medication, 10 people are selected at random. Each has their LDL levels measured (shown below as Before), then take the medicine for 10 weeks, and then has their LDL levels measured again (After).
Give a 96.1% confidence interval for BA , the difference between LDL levels before and after taking the medication.
Confidence Interval =
at 96.1% confidence.
Give your answer as an open interval, in the form (A,B) where A is the lower bound and B is the upper bound.
Subject Before After 1 127 138 2 122 85 3 121 132 4 110 119 5 159 174 6 183 176 7 144 152 8 133 112 9 152 126 10 146 144Explanation / Answer
Consider:
Getting the mean and standard deviation of the last column,
X = 3.9
s = 18.25407108
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.0195
X = sample mean = 3.9
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.413881427
s = sample standard deviation = 18.25407108
n = sample size = 10
df = n - 1 = 9
Thus,
Margin of Error E = 13.93399565
Lower bound = -10.03399565
Upper bound = 17.83399565
Thus, the confidence interval is
( -10.03399565 , 17.83399565 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.