A car manufacturer is concerned about poor customer satisfaction at one of its d
ID: 3387206 • Letter: A
Question
A car manufacturer is concerned about poor customer satisfaction at one of its dealerships. The management decides to evaluate the satisfaction surveys of its next 40 customers. The dealer will be fined if fewer than 26 customers report favorably and the dealership will be dissolved if fewer than 22 report favorably. It is known that 70% of the dealer's customers report favorably on satisfaction surveys.
Page 224
a.
What is the probability that the dealer will be fined?
b.
What is the probability that the dealership will be dissolved?
a.
What is the probability that the dealer will be fined?
b.
What is the probability that the dealership will be dissolved?
Explanation / Answer
Normal Approximation to Binomial Distribution
Mean ( np ) =40 * 0.7 = 28
Standard Deviation ( npq )= 40*0.7*0.3 = 2.8983
Normal Distribution = Z= X- u / sd
P(X < 26) = (26-28)/2.8983
= -2/2.8983= -0.6901
= P ( Z <-0.6901) From Standard NOrmal Table
= 0.2451
P(X < 22) = (22-28)/2.8983
= -6/2.8983= -2.0702
= P ( Z <-2.0702) From Standard NOrmal Table
= 0.0192
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.