Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A major department store chain is interested in estimating the average amount it

ID: 3390781 • Letter: A

Question

A major department store chain is interested in estimating the average amount its credit card customers spent on their first visit to the chain's new store in the mall. 15 credit card accounts randomly sampled produced a mean of $50.50 and a variance of 400. A 95% confidence interval for the average amount the credit card customers spent on their first visit to the chain's new store in the mall is:

$50.50 ± $9.09.

$50.50 ± $10.12.

$50.50 ± $11.08.

None of these choices.

$50.50 ± $9.09.

$50.50 ± $10.12.

$50.50 ± $11.08.

None of these choices.

Explanation / Answer

Confidence Interval
CI = x ± t a/2 * (sd/ Sqrt(n))
Where,
x = Mean
sd = Standard Deviation
a = 1 - (Confidence Level/100)
ta/2 = t-table value
CI = Confidence Interval
Mean(x)=50.5
Standard deviation( sd )=20
Sample Size(n)=15
Confidence Interval = [ 50.5 ± t a/2 ( 20/ Sqrt ( 15) ) ]
= [ 50.5 ± 2.145 * (5.164) ]
= [ 50.5 ± 11.07678 ]
[ANSWER] = $50.50 ± $11.08

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote