A European growth mutual fund specializes in stocks from the British Isles, cont
ID: 3392399 • Letter: A
Question
A European growth mutual fund specializes in stocks from the British Isles, continental Europe, and Scandinavia. The fund has over175 stocks. Let x be a random variable that represents the monthly percentage return for this fund. Suppose x has mean = 1.4%and standard deviation = 1.2%.
(a) Let's consider the monthly return of the stocks in the fund to be a sample from the population of monthly returns of all European stocks. Is it reasonable to assume that x (the average monthly return on the 175 stocks in the fund) has a distribution that is approximately normal? Explain.
(b) After 9 months, what is the probability that the average monthly percentage return x will be between 1% and 2%? (Round your answer to four decimal places.)
(c) After 18 months, what is the probability that the average monthly percentage return x will be between 1% and 2%? (Round your answer to four decimal places.)
(d) Compare your answers to parts (b) and (c). Did the probability increase as n (number of months) increased? Why would this happen?
(e) If after 18 months the average monthly percentage return x is more than 2%, would that tend to shake your confidence in the statement that = 1.4%? If this happened, do you think the European stock market might be heating up? (Round your answer to four decimal places.)
Explain.
Explanation / Answer
a)
Yes, as we can have negative returns, so we can cater many standard deviations around the mean.
******************
b)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x1 = lower bound = 1
x2 = upper bound = 2
u = mean = 1.4
n = sample size = 9
s = standard deviation = 1.2
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u) * sqrt(n) / s = -1
z2 = upper z score = (x2 - u) * sqrt(n) / s = 1.5
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.158655254
P(z < z2) = 0.933192799
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.774537545 [ANSWER]
******************
c)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x1 = lower bound = 1
x2 = upper bound = 2
u = mean = 1.4
n = sample size = 18
s = standard deviation = 1.2
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u) * sqrt(n) / s = -1.414213562
z2 = upper z score = (x2 - u) * sqrt(n) / s = 2.121320344
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.078649604
P(z < z2) = 0.983052573
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.90440297 [ANSWER]
******************
d)
YES. This happens because the standard error decreased with larger sample size, so there is less variability. This made z values increase, hence, a larger area between them.
*********************
e)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 2
u = mean = 1.4
n = sample size = 18
s = standard deviation = 1.2
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = 2.121320344
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 2.121320344 ) = 0.016947427 [ANSWER]
As this is a small probability (P<0.05) , then YES, the European stock market might be heating up. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.