A particular program, say, program A, previously drew 30 % of the television aud
ID: 3393403 • Letter: A
Question
A particular program, say, program A, previously drew 30 % of the television audience. To determine if a recent rescheduling of the programs on a competing channel has adversely affected the audience of program A, a random sample of 400 viewers is to be asked whether or not they currently watch this program. If the percentage of viewers watching program A has not changed, what is the probability that fewer than 105 out of a sample of 400 will be found to watch the program? Round your answer to four decimal places.
Explanation / Answer
We first get the z score for the critical value:
x = critical value = 104.5
u = mean = np = 120
s = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 9.16515139
Thus, the corresponding z score is
z = (x-u)/s = -1.691188649
Thus, the left tailed area is
P(z < -1.691188649 ) = 0.045400389 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.