A particular professor never dismisses class early. Let x denote the amount of t
ID: 3433836 • Letter: A
Question
A particular professor never dismisses class early. Let x denote the amount of time past the hour (minutes) that elapses before the professor dismisses class. Suppose that x has a uniform distribution on the interval from 0 to 10 min. The density curve is shown in the following figure.
(a) What is the probability that at most 3 min elapse before dismissal?
(b) What is the probability that between 3 and 6 min elapse before dismissal?
Explanation / Answer
cumulative distribution of uniform random variable = x-a/b-a
a)
P(X<3) = 3-0/10-0 = 3/10 = 0.3
b)
P(3 < X<6) = P(X<6) - P(X <3)
= 6/10 - 3/10
= 3/10
= 0.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.