Find the probability and interpret the results. If convenient use technology to
ID: 3395908 • Letter: F
Question
Find the probability and interpret the results. If convenient use technology to find the probability. The population means annual salary for environmental compliance specialists is about $62,500. A random sample of 38 specialists is drawn from this population. What is the probability that the mean salary of the sample is less than $59,000? Assume g =$6,400. The probability that the mean salary of the sample is less than $59,000 is .(Round to four decimal places as needed.) Interpret the results. Choose the correct answer below. Only 0.04% of samples of 38 specialists will have a mean salary less than $59,000. This is an extremely unusual event. About 4% of samples of 38 specialists will have a mean salary less than $59,000. This is not an unusual event. Only 4% of samples of 38 specialists will have a mean salary less than $59,000. This is an extremely unusual event. About 0.04% of samples of 38 specialists will have a mean salary less than $59,000. This is not an unusual event.Explanation / Answer
Mean = 59000
SD =6400
n= 38
X-bar = 62500
z = (Xbar - Mean)/(SD/sqrt(n))
= (62500 - 59000)/(6400/sqrt(38))
= 3.37
P-value = 0.9996 Answer
A. Only 0.04% of samples will have mean salary less than 59000 . This is an extremely unusual event.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.