3. QUEUING THEORY-POISSON Complete the problem below: Customers arrive at the lo
ID: 340191 • Letter: 3
Question
3. QUEUING THEORY-POISSON Complete the problem below: Customers arrive at the local Kline's Ice Cream Parlor at an average rate of 16 per hour. Follow the Poisson distribution to answer the following questions: 1. What is the probability that two customers will arrive during the next 15 minutes? 2 What is the probability that four customers will arrive during the next 15 minutes? 3. What is the probability that six customers will arrive during the next 30 minutes? 4 What is the probability that six customers will arrive during the next 45 minutes?Explanation / Answer
lambda=16 per hour = 4(15 min) = 8(30 min) = 12(45 min)
P(x)=e(-lambda)*lambda^x/x!
1. For 2 customer we have to calculate P(2),
With x = 2, using above formula we have
P(2)= e^(-4)(4^2)/2! = 0.1465
2. Similar for 4 customer in next 15 min,
P(4)= e^(-4)(4^4)/4! = 0.1954
3. For this we have lambda = 8;
Using same formula as above,
P(6) = e^(-8)(8^6)/6! = 0.1221
4. For six customer in next 45 min, we have lambda = 12.
P(6)=e^(-12)*12^6/6!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.