Based on recent statistics, one airline expects that 4.2% of its customers will
ID: 3403099 • Letter: B
Question
Based on recent statistics, one airline expects that 4.2% of its customers will be "no-shows." If the airline sold 260 seats, how many people would the airline expect as no-shows? Round to the nearest whole unit. In a survey of college students, 58% said that they wore their seat belts regularly. If this represents 493 people, how many people were surveyed? Victoria spends $720 per month on rent. If her monthly take-home pay is $1800, what percent does she pay in rent? Round to the nearest whole percent.Explanation / Answer
57) People the airline would expect as no shows = 4.2% of 260
= 10.92
= 11 (after rounding off)
11 people the air line would expect as no shows
--------------------------------------------
58) 58% is equivalent to 493 people
Hence 100% is equivalent to 49300/58 = 850
Hence 850 people were surveyed
---------------------------
59) For take home pay 1800, rent = 720
Percentage of rent = 720/1800% = 40%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.