The frequency of an exponentially decaying wave is estimated to be 20Hz. What sa
ID: 3403865 • Letter: T
Question
The frequency of an exponentially decaying wave is estimated to be 20Hz. What sample rate and how many data points shall we have to record 30 complete cycles with 15 points in each cycle? 200 samples/sec and 300 samples in total 300 samples/sec and 450 samples in total 300 samples/sec and 300 samples in total 200 samples/sec and 450 samples in total How many data points do we need to capture the system for the first 4 seconds using the same sampling rate calculated above? 1200 samples 800 samples 1600 samples 1800 samplesExplanation / Answer
T = 1/f = 1/20
Since there are 15 points in each cycle and the cycle is of 1/20 seconds
Hence number of samples = 15/(1/20) = 300 samples/seconds
Number of samples = 30 complete cyles * 15 points/complete cyles = 450 samples in total
Hence correct answer is Option B
b)
Data points need to capture = 300 samples/second * 4 seconds
=> 300 * 4
=> 1200 samples
Hence the correct answer is Option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.