Calculation of g and EPS Sidman Products\' common stock currently sells for $47
ID: 3417366 • Letter: C
Question
Calculation of g and EPS
Sidman Products' common stock currently sells for $47 a share. The firm is expected to earn $5.17 per share this year and to pay a year-end dividend of $3.80, and it finances only with common equity.
If investors require a 11% return, what is the expected growth rate? Round your answer to two decimal places.
--------------------------------%
If Sidman reinvests retained earnings in projects whose average return is equal to the stock's expected rate of return, what will be next year's EPS? (Hint: g = (1 - Payout rate)(ROE).) Round your answer to the nearest cent.
___________________per share
Explanation / Answer
Hi,
Part A:
Required Return = D1/Current Stock Price + Growth Rate
11 = 3.80/(47) + Growth Rate
Growth Rate = 11 - 3.80/47 = 10.92%
----------------
Part B:
Current EPS = 5.17
Less Expected Dividend = 3.80
Retained Earning Per Share = 1.37
Increase in EPS = Rate of Return*Retained Earning Per Share = 1.37*11% = .1507
Next Year EPS = Increase in EPS + Current EPS = 5.17 + .1507 = $5.32
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.