Calculating the pH of a Buffer Solution To prepare a buffer you weigh out 9.40 g
ID: 1032424 • Letter: C
Question
Calculating the pH of a Buffer Solution To prepare a buffer you weigh out 9.40 grams of KNO2 and place it into a 200.00 mL volumetric flask. To this flask you add 12.0 mL of 3.00 M HNO2 and then fill it about halfway with distilled water, swirling to dissolve the contents. Finally, the flask is filled the rest of the way to the mark with distilled water. Measured volume of the weak acid Solid salt of the conjugate base Acid H2CO3 HCN HNO2 C6HsCOOH Ka 4.3 X 10-7 4.9 X 10-10o 4.6 X 10-4 6.5 X 10-5 Volumetric Flask What is the pH of the buffer that you have created?Explanation / Answer
Solution :-
mol of KNO2 = mass/MW = 9.4/85.10379 = 0.1104
mol of HNO2 = MV = 3 * 12*10^-3 = 0.036
then...
pH = pKa + log(NO2-/HNO2)
pKa = -log(4.6*10^-4) = 3.34
pH = 3.34+ log(0.1104/0.036)
pH = 3.826
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.