Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b An analytical chemist
ID: 550264 • Letter: C
Question
Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b An analytical chemist is titrating 87.0 ml. of a 0.4200 M solution of butanoic acid (HC,H,Co2) with a 0.8800 M solution of KOH. The pK, of butanoic acid is 4.82. Calculate the pH of the acid solution after the chemist has added 44.0 mL of the KOH solution to it. Note for advanced students: you may assume the final volume equals the initial volume of the solution plus the volume of KOH solution added. Round your answer to 2 decimal places.Explanation / Answer
Balanced equation:
C3H7COOH (aq) + KOH(aq) -> H2O(l) + C3H7COOK(aq)
87.0 ml of 0.4200M C3H7COOH
So, moles of C3H7COOH = 0.4200M x (87.0 /1000L) = 0.03654 moles
44.0 ml of 0.8800M KOH
So, moles of KOH = (0.8800M x (44/1000) = 0.03872 moles
Reaction stoichiometry shows, there is 1: 1 molar ratio between C3H7COOH and KOH
0.03654 Moles of butanoic acid is neutralizes 0.03654 moles of KOH
After adding 44.0 ml of 0.8800M KOH to 87.0 ml of 0.4200M C3H7COOH, KOH neutralizes all acid. There are few more moles of KOH
Excess moles of KOH = 0.03872 moles - 0.03654 moles = 0.00218 moles
Volume of solution = 87.0 ml + 44.0 ml = 131 ml
Molarity of KOH = 0.03872 moles/(131/1000)L = 0.2956 M
Now calculate the pH of a 0.2956 M solution of KOH.
KOH(s) ---> K+(aq) + OH¯
100% of the KOH molecules dissociate in solution.
The [OH¯] of a strong acid is equal to the concentration of the base.
[OH¯] = 0.2956 M
pOH = - log (0.2956) = 0.53
pH = 14.00 - pOH
pH = 14.00 – 0.53 = 13.47
pH of acid solution after addition of 44.0 ml of 0.8800M KOH is 13.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.