Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b- An analytical chemis
ID: 550295 • Letter: C
Question
Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b- An analytical chemist is titrating 87.0 mL of a 0.4200 M solution of butanoic acid (HC,H,CO2) with a 0.8800 M solution of KOH. The p K, of butanoic acid is 4.82. Calculate the pH of the acid solution after the chemist has added 44.0 mL of the KOH solution to it. Note for advanced students: you may assume the final volume equals the initial volume of the solution plus the volume of KOH solution added. Round your answer to 2 decimal places.Explanation / Answer
no of mol of butanoic acid = 87*0.42/1000 = 0.0365 mol
no of mol of KOH added = 44*0.88/1000 = 0.03872 mol
no of mol of KOH excess = 0.03872- 0.0365 = 0.00222 mol
Concentration of excess KOH = n/v
= 0.00222/(87+44)*1000
= 0.017 M
pH = 14 - (-log(OH-))
= 14 - (-log(0.017))
= 12.23
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.