Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the margin of error (E) at 95% confidence level and conclude the confidence

ID: 3420792 • Letter: F

Question

Find the margin of error (E) at 95% confidence level and conclude the confidence interval used to estimate the population proportion of the following binomial distribution. When a simple random sample of size n = 168 was taken from the citizens of Ottawa to check if their Blood Rh is positive and x = 96 was the number of successes.

E = 0.0748, Confidence interval = 0.5714 +/- 0.0748

E= 0.00286, Confidence interval = 0.5714 +/- 0.00286

E= 0.1310; Confidence interval = 0.5714 +/- 0.1310

E= 0.0673, Confidence interval = 0.5714 +/- 0.0673

Explanation / Answer

E= 0.00286, Confidence interval = 0.5714 +/- 0.00286

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote