A company produces three models of MP3 players, models A, B, and C, Each model A
ID: 3426663 • Letter: A
Question
A company produces three models of MP3 players, models A, B, and C, Each model A machine requires 3.2 hours of electronics work, 2.8 hours of assembly time, and 4.4 hours of quality assurance time. Each model B machine requires 5.4 hours of electronics work, 2.4 hours of assembly time, and 3.4 hours of quality assurance time. Each model C machine requires 2.2 hours of electronics work for be produced each week if all available time must be used? Find the values of a, b, c, and d the make the matrix equation true. [1 2 0 -1][a b c d] = [1 2 2 4]Explanation / Answer
10) LHS = [(a+2c) (b+2d)]
[ -c -d]
Then equating LHS = RHS
a + 2c = 1 =======> a = 1 - 2c = 5
b + 2d = 2 =========> b = 2 - 2d = 10
c = -2
d = -4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.