Find the critical value(s) and rejection region(s) for a right-tailed chi-square
ID: 3428683 • Letter: F
Question
Find the critical value(s) and rejection region(s) for a right-tailed chi-square test with a sample size n=15 and level of significance a = 0.05.
Round three decimal places.
A light bulb manufacturer guarantees that the mean of a certain type of light bulb is at least 761 hours. A random sample of 28 light bulbs has a mean of 736 hours. Assume the population is normally distributed and the population standard deviation is 61 hours. At significance level a =0.05, do you have enough evidence to reject the manufacturer
Explanation / Answer
1) critical value= 23.685
2)
hypothesis : Ho: mu>=761 (claim)
and alternative hypothesis Ha:mu<761
the critical value z0.05 =-1.645
rejection region z<- 1.645
The standardized test statistic Z = -2.169.
Decision: reject the null hypothesis
There is sufficient evidence to reject the claim that the mean bulb life is at least 761 hours
n= 28 Xbar= 736 sigma= 61 alpha= 0.05 mu= 761 Zalpha= -1.6449Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.