5 test 5 test Body Mass Index: In a survey of adults with diabetes. the average
ID: 3433430 • Letter: 5
Question
5 test
5 test Body Mass Index: In a survey of adults with diabetes. the average body mass index (BMI) in a sample of 1935 women was 32.5 with a standard deviation of 0.2. The BMI in a sample of 1564 men was 30.8, with a standard deviation of 0.5. Part 1 out of 2 Construct a 99.9% confidence interval for the difference in the mean BMI between women and men with diabetes. Let Mu1 denote the mean BMI for the woman and round the answers to two decimal places. A 99.9% confidence interval for the difference in the mean BMI between women and men with diabetes isExplanation / Answer
Given a=1-0.999=0.001, Z(0.0005) =3.29 (from standard normal table)
So the lower bound is
(xbar1-xbar2) -Z*sqrt(s1^2/n1+s2^2/n2)
=(32.5-30.8)-3.29*sqrt(0.2^2/1935+0.5^2/1564)
=1.66
So the upper bound is
(xbar1-xbar2) +Z*sqrt(s1^2/n1+s2^2/n2)
=(32.5-30.8)+3.29*sqrt(0.2^2/1935+0.5^2/1564)
=1.74
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.