You need to estimate the mean number of travel days per year for outside salespe
ID: 3433777 • Letter: Y
Question
You need to estimate the mean number of travel days per year for outside salespeople. The mean of a small pilot study was 150 days, with a standard deviation of 36 days.
If you must estimate the population mean within 6 days, how many outside salespeople should you sample? Use the 95% confidence level. (Use Student's z Distribution Table.) (Round up your answer to the next whole number.)
You need to estimate the mean number of travel days per year for outside salespeople. The mean of a small pilot study was 150 days, with a standard deviation of 36 days.
Explanation / Answer
For 95%, z = 1.96
d=6
sd=36
Sample size = (z2 * s2)/d2
= (1.962 * 362)/62
=138.2976
The sample size required= 139
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.