a private university claims that the overall mean earnings of its grads. roughly
ID: 3434209 • Letter: A
Question
a private university claims that the overall mean earnings of its grads. roughly equal 75,00 per year with a standard deviation of 15,000 per year. the five senses bureau does a random sample of 900 of the grads and find the sample mean to be 74,000. perform a two tailed hypothesis test of the claim of the university being accuarate using a 5 % risk of a type 1 error or A<0.05. be sure to state the null and alternative hypothesis clearly and make sure that your reasons for accepting or rejecting the null hypothesis are clear.
Explanation / Answer
Let mu be the population mean
Null hypothesis: mu=75,000
Alternative hypothesis: mu not equal to 75,000
The test statistic is
Z=(xbar-mu)/(s/vn)
=(74000-75000)/(15000/sqrt(900))
=-2
It is a two-tailed test.
Given a=0.05, the critical values are Z(0.025) = -1.96 or 1.96 (from standard normal table)
The rejection regions are if iZ<-1.96 or Z>1.96, we reject the null hypothesis.
Since Z=-2 is less than -1.96, we reject the null hypothesis.
So we cannot conclude that the overall mean earnings of its grads. roughly equal 75,00 per year
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.