Problems 15 - 17. Insurance for an appliance costs $30 and will pay $330 if the
ID: 3435890 • Letter: P
Question
Problems 15 - 17. Insurance for an appliance costs $30 and will pay $330 if the insured item breaks within 2 years. The insurance company estimates that 6% of the insured items will break within 2 years. Let X be the random variable that assigns to each outcome (item breaks, item does not break) the profit to the company. A negative value of X is a loss. Then the distribution of X is given by the following table. 15. Calculate the mean value of X. A) 6.9 B) 10.2 C) 13.5 D) 16.8 E) 20.1 16. Calculate the standard deviation of X. A) 56.2938 B) 64.6665 C) 71.9218 D) 78.3707 E) 84.1985 17. Suppose that the mean value of X for some insurance company turns out to be $5 and the standard deviation turns out to be $55. The company sells 121 contracts. Find the probability that the company looses money.Explanation / Answer
Mean of X = 30(0.94) -300(0.06) = 28.2-18 = 10.2
Option B
E(X^2) = (900)(0.94)+300^2(0.06)
= 84.60+5400= 5484.6
Var(x) = 5484.6-104.04 =
Std dev = 73.35
Hence option C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.