A company wants to buy a new machines. Two machines have been identified tha Mac
ID: 343621 • Letter: A
Question
A company wants to buy a new machines. Two machines have been identified tha Machine A is expected to incur a fixed cost of Machine B is expected to incur a fixed cost of $184061 per year and add a variable cost of $53 per unit. The company must select machine A or machine B What is the quantity for which the total costs for the two machines are equal? t provide the same level of product quality. $133042 per year and add a variable cost of $96 per unit. The quantity is units per year NOTE: Use at least 4 decimals. Next paExplanation / Answer
Total cost = Fixed cost + variable cost
Total Cost of A = Total Cost of B
Fixed cost A + variable cost A = Fixed cost A + variable cost A
133042 + Q*96 = 184061 + Q*53 ( Let Q be the quantity for which The total cost for both machines is eqaul)
Q8(96-53) = 184061-133042
Q= 51019 / 43 = 1186.4883
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.