Each student in a sample of 10 was asked for the distance and the time required
ID: 3436287 • Letter: E
Question
Each student in a sample of 10 was asked for the distance and the time required to commute to college yesterday. The data collected are shown in the table.
(a) Give a point estimate for the mean time required to commute 4 miles. (Give your answer correct to two decimal places.)
(b) Give a 90% confidence interval for the mean travel time required to commute 4 miles. (Give your answers correct to two decimal places.)
(c) Give a 90% prediction interval for the travel time required for one person to commute the 4 miles. (Give your answers correct to two decimal places.)
Explanation / Answer
x= 54
y = 2.91+2.05(54) = 113.61
b) confidence interval 90%
z value = 1.64
std error = 60.4/rt 10 = 19.10
Margin of error = 1.64(19.1) =31.32
Con interval = (82.29,144.93)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.