10) A sample of 80 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse ra
ID: 3437258 • Letter: 1
Question
10) A sample of 80 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in bpm) are measured. The linear correlation coefficient is 0.297 and the equation of the regression line is y(hat)= 17.7+0.910x, where x represents height. The mean of the 80 heights is 63.3 in and the mean of the 80 pulse rates is 75.5 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 71 in tall. Use a significance level of a=0.05
The best predicted pulse rate of a woman who is 71 in tall is ____ beats per minute?
Explanation / Answer
egression equation is :
Y-hat = 17.9 + 0.910x
best predicted pulse rate of a woman who is 71 inches tall (x=71)
= 17.9 + 0.910*71
= 82.51 beats per minute
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.