10) A simple pendulum has a mass of 0.250kg and a length of 4.00 m. It is displa
ID: 1673712 • Letter: 1
Question
10) A simple pendulum has a mass of 0.250kg and a length of 4.00 m. It is displacedthrough an angle of 11.0° and then released. Solve this problem by usingthe simple harmonic motion model for the motion of the pendulum. (a) What is the maximum speed?m/s
(b) What is the maximum angular acceleration?
rad/s2
(c) What is the maximum restoring force?
N (a) What is the maximum speed?
m/s
(b) What is the maximum angular acceleration?
rad/s2
(c) What is the maximum restoring force?
N m/s
(b) What is the maximum angular acceleration?
rad/s2
(c) What is the maximum restoring force?
N
Explanation / Answer
(a) the maximum speed v=A=4*sin11*(g/4)=1.19 m/s (b) the maximum angular acceleration a=A*2=g*sin11=1.87 rad/s2 (c) the maximum restoring force mg*sin11=0.467N (c) the maximum restoring force mg*sin11=0.467NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.