A researcher wishes to estimate, with 95% confidence, the proportion of adults w
ID: 3438497 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 95% confidence, the proportion of adults who have high-speed Internet access. Her estimate must be accurate within 2% of the true proportion. a) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 42% of the respondents said they have high-speed Internet access. b) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. a) What is the minimum sample size needed using a prior study that found that 42% of the respondents said they have high-speed Internet access? = [] (Round up to the nearest whole number as needed.) b) What is the minimum sample size needed assuming that no preliminary estimate is available? n = [] (Round up to the nearest whole number as needed.)Explanation / Answer
error,E = 0.05
alpha,a = 1-0.95 = 0.05
Za/2 = Z0.025 = 1.96
a.
p = 0.48
sample size,n >= [Za/2 / E]^2 * p(1-p)
n >= [1.96 / 0.05]^2 * 0.48(1-0.48)
n >= 383.55
n = 384
b.
Since no prior estimate is given use p=0.50 to find the bound on sample size
n >= [1.96 / 0.05]^2 * 0.5(1-0.5)
n >= 384.16
n = 385
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.