A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each
ID: 3438499 • Letter: A
Question
A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each in Buffalo, Dayton, and Pittsburgh. 29% of the components produced come from the Buffalo factory, 32% of the components come from the Dayton factory, and 39% of the components come from the Pittsburgh factory. It is known that 1.9% of the components from the Buffalo factory, 1.4% of the components from the Dayton factory, and 1.2% of the components from the Pittsburgh factory are defective. Given that a component is selected at random and is found not to be defective, what is the probability that the component was made in Dayton?
Explanation / Answer
Let X = the event that the component is defective
D, B, P = the events that they came from Dayton, Buffalo, and Pittsburgh, respectively.
Note that
P(D|not X) = P(not X and D) / P(not X)
By Bayes' Rule,
P(X) = P(X|B) P(B) + P(X|D) P(D) + P(X|P) P(P)
Thus,
P(X) = 0.01467
Thus,
P(not X) = 0.98533
Also,
P(not X and D) = P(not X|D) P(D) = [1 - P(X|D)] P(D) = 0.31552
Thus,
P(D|not X) = P(not X and D) / P(not X)
= 0.31552 / 0.98533
= 0.32022 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.