a. Using the 5 years of demand data (i.e., no forecast values) as an estimate of
ID: 343899 • Letter: A
Question
a. Using the 5 years of demand data (i.e., no forecast values) as an estimate of future annual demand what is the safety-stock to be maintained by this company for a service level of 95%?
SL = 100-(100*o*e(z))/Q where Q = EOQ SS=Z*1.25*MAD
As seen on the data the EOQ for the 5 years is 788
Table 1 Beta-0.5, Gamma-0.5 Alpha MAD 0.2 57.5 0.4 51.5 0.6 45.9 0.8 44.1 47.1 Table 2 Alpha = best, Gamma-0.5 Beta 0.2 44.9 47.9 0.5 0.8 MAD 48.7 Table 3 Alpha -best, Beta -0.5 Gamma MAD 0.2 0.5 0.8 49.3 47.9 46.7 MAD Equation for Best Alpha| 44. Lowest MAD = Best Value Best Alpha Best Beta Best Gamma 0.8 0.2 0.8Explanation / Answer
Z for 95% service level = 1.6449
L = 0.69 months
Std Dev of demand per month = 266.43
Safety Stock = Z * Std Dev * sqrt ( Lead time) = 1.6449 * 266.43 * sqrt ( 0.69 )
Safety Stock = 364.028 ~ 364 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.