Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (thr

ID: 3439427 • Letter: T

Question

The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (three or more babies) in a particular year for women 15 to 54 years old. Use the data to determine the following. a. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years old. P(30 to 39) (Round to three decimal places as needed.) b. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was not 30 to 39 years old. P(not 30 to 39) (Round to three decimal places as needed.) e. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was less than 45 years old. P(less than 45) D (Round to three decimal places as needed.) d. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was at least 20 years old. P(at least 20) D (Round to three decimal places as needed.)

Explanation / Answer

a)

There are a total of 7411 women here.

Thus,

P(30-39) = (2830 + 1849)/7411 = 0.631 [answer]

*****

b)

Thus,

P(not 30-39) = 1 - P(30-39) = 0.369 [answer]

********

c)

P(less than 45) = 1 - P(45 or more)

As

P(45 or more) = 118/7411 = 0.015922278

Then

P(less than 45) = 0.984 [answer]

************

d)

P(at least 20) = 1 - P(below 20) = 1 - 91/7411 = 0.988 [answer]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote