A company\'s stock price rose 2.8% in 2011, and in 2012, it increased 74.9%. Com
ID: 3440211 • Letter: A
Question
A company's stock price rose 2.8% in 2011, and in 2012, it increased 74.9%. Compute The geometric mean rate of return for The two-year period 2011 -2012. If someone purchased $ 1,000 of The company's stock at The start of 2011, what was its value at The end of 2012? Over The same period, another company had a geometric mean rate of return of 10.1%. If someone purchased $ 1,000 of The other company's stock, how would its value compare to The value found in part (b)? The geometric mean rate of return for The two-year period 2011 - 2012 was %. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
A)
Let r = the geometric mean rate. Then,
(1+r)^2 = (1+0.028)(1+0.749)
Hence, solving for r,
r = 0.340884783 [answer]
********************
b)
A = 1000(1+0.028)(1+0.749) = 1797.97 [ANSWER]
*******************
c)
A = 1000(1+0.101)^2 = 1212.20 [less than the value in part B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.