A firm is evaluating the alternative of manufacturing a part that is currently b
ID: 346528 • Letter: A
Question
A firm is evaluating the alternative of manufacturing a part that is currently being outsourced from a supplier. The relevant information is as follows:
For in-house manufacturing:
Annual fixed cost = $100,000
Variable cost per part = $140
For purchasing from supplier:
Purchase price per part = $160
a. Using this information, find the best decision if the demand is 4,000.
b. Determine the break-even quantity for which the firm would be indifferent between manufacturing the part in-house or outsourcing it. please compute so I may have a clear understanding on how to do this pronlem, thanks.
Explanation / Answer
a) for the demand of 4000,
In house manufacturing cost = fixed cost + variable cost* (demand) = $100,000 + $140*4000 = $660,000
Total Out-sourcing cost = Per unit price * $160 * 4000 = $640,000
Since outsourcing cost is less, therefore in this case outsourcing is better
b) Let Q be the quantity
For the firm to be indifferent,
Manufacturing cost = outsourcing cost
=> fixed cost + variable cost* (demand) = Perunit price * demand
=> $100,000 + $140*Q = $160 * Q
=> $100,000 = $160* Q - $140*Q
=>$20 * Q = $100,000
=> Q= 5000
Therefore, the company will be indifferent if quantity is 5000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.