Molar Solutions 1. You dissolve 20 grams of glucose into water to give a solutio
ID: 3474274 • Letter: M
Question
Molar Solutions
1. You dissolve 20 grams of glucose into water to give a solution whose final volume is exactly 400 mL.
What is the concentration of this solution in moles per liter?
2. Using the molecular weight of glucose (C6H12O6, dextrose), calculate the molarity of a 5% dextrose solution.
3. If you mix one liter of 3 M NaCl with two liters of 9 M glucose: (show your work)
What is the total concentration (moles/L) of the mixed solution? _________________________
What is the concentration of NaCl (moles/L) in the mixed solution? _______________________
What is the concentration of glucose (moles/L) in the mixed solution? ____________________
Explanation / Answer
Ans.(2) 5% solution = 50 g gulcose in 1000 L
No. Of moles of gulcose = 50 / 180 = 0.27
Molarity = no. Of moles of solution / vol. In L
= 0.27/ 1 = 0.27 mole / litre.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.