Molar Solubility and solubility Product of Calcium Hydroxide: 1. Volume of Satur
ID: 938206 • Letter: M
Question
Molar Solubility and solubility Product of Calcium Hydroxide:
1. Volume of Saturated Ca(OH)2 solution (mL) = 25.0 mL
2. Concentration of Standardized HCL solution (mol/L) = 0.05 mol/L
3. Buret reading, initial (mL) = 50.0 mL
4. Buret reading, final (mL) = 32.5 mL
5. Volume of HCL added (mL) = 17.5 mL
6. Moles of HCL added (mol) = (concentration of HCl)(Volume of HCl) = (0.05)(19.1) = 0.875 mol.
7.Moles of OH- in saturated solution (mol)=8.75x10^-4
Can someone please help me with questions 8-15 please!?
8.the [OH-] equilibrium (mol/L),
9.[Ca2+] equilibrium (mol/L),
10.Molar solubility of Ca(OH)2 (mol/L),
11.Average molar solubility of Ca(OH)2 (mol/L),
12.Ksp of Ca(OH)2,
13.Average Ksp
14.Satandard deviation of Ksp, and
15.The Relative Standard deviation of Ksp (%RSD)
Thank you!!
Explanation / Answer
1. Moles of OH- = 8.75 x 10-4
Molarity (mol / L) = No. of moles of solute / Volume of solution(in L)
Volume of solution = volume of Ca(OH)2 + Volume of HCl added = 25 + 17.5 = 42.5 ml = 0.0425 L
Molarity = 8.75 x 10-4/ 0.0425 = 205.88 x 10-4 M = 0.0205 M
[OH-] = 0.0205 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.