A 2010 paper reports an average resting rate of axygen consumption (Vo2 in sitti
ID: 3509630 • Letter: A
Question
A 2010 paper reports an average resting rate of axygen consumption (Vo2 in sitting individuals to be 3.7 ml/min/kg, implying that the "average 70 kg man" is consuming appraximately 15.5 liters of pure O2 every hour while seated. If an individual were consuming 15.5 L of pure O2 and was utilizing almost entirely glucose metabolism, they would be producingL of pure CO2 per hour, whereas if they were utilizing almost entirely fatty acid metabolism, they would be producing_L of pure CO2 per hour. 15.5; 15.5 15.5; 12.4 O 15.5; 11 O 11; 15.5 0 12.4; 15.5Explanation / Answer
Answer: 3rd option
Explanation :
Respiratory Quotient (R.Q) for Glucose =1
R.Q = V(CO2) / V(O2)
=>1= V(CO2) / 15.5
=> V(CO2) =15.5 Liter
Respiratory Quotient (R.Q) for Fatty acid =0.71 (approx.)
R.Q = V(CO2) / V(O2)
=>0.71= V(CO2) / 15.5
=> V(CO2) =15.5 x 0.71 Liter
=> V(CO2) = 11 liter
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.