6. (TCO 5) The circuit below was designed to minimize resistors. Each LED requir
ID: 3534560 • Letter: 6
Question
6. (TCO 5) The circuit below was designed to minimize resistors. Each LED requires a forward voltage drop of 1.5 V with an operating current of 15 mA. Each 7404 output has an IOL of 16 mA. Will the circuit work for all conditions? Will the resistor limit the current for all logic level outputs?
(Points : 6)
Yes, it will work under all conditions.
Only when the gate outputs are in opposite states (one HIGH, one LOW)
Only when the outputs are both LOW
Will not work under any condition
7. (TCO 5) The free-running counter is using an input clock of 8 MHz. If an event is captured at a reading of $72AC, what will the counter value equal if the next event occurs after 1 ms? (Points : 6)
$1F40
$91EC
$A1B5
$F2AC
8. (TCO 5) Two input capture events occur at counts 0xBA47 (first event) and 0x42B3 (secnd event) of the free-running counter. How many counts have transpired between these two events? (Points : 6)
0x886B
0x886C
0x886D
0x98A5
9. (TCO 5) Is a gate with VOH = 3.4 V and VOL = 0.2 V compatible with a gate with VIH = 2.0 V and VIL = 0.8 V? (Points : 6)
Yes for both HIGH and LOW outputs
Yes for HIGH output; NO for LOW output
NO for HIGH output; YES for LOW output
NO for both HIGH and LOW outputs
10. (TCO 5) The fan-out for a device sinking current is determined by (Points : 6)
VOH/ΣVIH.
VOL/ΣVIL.
IOH/ΣIIH.
IOL/ΣIIL.
Explanation / Answer
Numbe 7 is wrong for both answers. It is $91EC because
8*1*1000=8000
8000 in hex is 1F40
1F40+72AC=91EC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.