Given a Project with the following information: Find: Critical Path Number of We
ID: 354045 • Letter: G
Question
Given a Project with the following information:
Find:
Critical Path
Number of Weeks project duration
The probability of completing this project in 11 weeks (or less)
The probability of completing this project in 14 weeks (or less)
The number of weeks required to assure a 96.5% chance of completion
If you will receive a bonus of $100,000 if this project is completed within 13 weeks and be fined a penalty of $50,000 if the project takes longer than 17 weeks should you bid the job? Please show quantitative support for your answer.
Standard Activity Deviation Path? Critical Duration 2 2 yes yes 2 ves 6 yes yes 2Explanation / Answer
PLEASE FIND BELOW ANSWERS TO FIRST 5 QUESTIONS :
The Critical path is A-C-E-G-H
Expected duration of the project
= Sum of durations of activities on critical path
= 2 + 4 + 1 + 4 + 2 weeks
= 13 weeks
CRITICAL PATH = A-C-E-G-H
EXPECTED DURATION OF THE PROJECT = 13 WEEKS
Variance of critical path
= Sum of Squares of Standard Deviations of activities on critical path
= 2^2 + 1^2 + 1^2 + 2^2 + 1^1
= 4 + 1 + 1 + 4 + 1 weeks
= 11 weeks
Therefore standard deviation of duration of critical path = Square root ( 11 weeks ) = 3.316
Let Z value corresponding to the probability of completing the project in 11 weeks or less is Z1
Therefore.
Expected duration of project + Z1 x Standard deviation of activities on critical path = 11
Or, 13 + 3.316.Z1 = 11
Or, 3.315.Z1 = - 2
Or, Z1 = - 2 / 3.315
Or, Z1 = - 0.60 ( rounded to 2 decimal places )
Corresponding probability for Z1 = - 0.60 as derived from standard normal distribution table = 0.27425
PROBABILITY OF COMPLETING THE PROJECT IN 11 WEEKS OR LESS = 0.27425
Let Z value corresponding to the probability of completing the project in 14 weeks or less is Z2
Therefore.
Expected duration of project + Z2 x Standard deviation of activities on critical path = 14
Or, 13 + 3.316.Z2 = 14
Or, 3.315.Z2 = 1
Or, Z2 = 1/3.315
Or, Z2 = 0.30( rounded to 2 decimal places )
Corresponding probability for Z2 = 0.30 as derived from standard normal distribution table = 0.61791
PROBABILITY OF COMPLETING THE PROJECT IN 14 WEEKS OR LESS = 0.61791
Let Z value corresponding to 96.5% chance of completion
= Z value for probability 0.965
= NORMSINV ( 0.965 )
= 1.812
Number of weeks required to assure a 96.5% chance of completion
= Expected duration of project + 1.812 x Standard deviation of duration of critical path
= 13 + 1.812 x 3.316
= 13 + 6.008
= 19.008
NUMBER OF WEEKS REQUIRED TO ASSURE A 96.5% CHANCE OF COMPLETION = 19.008 WEEKS
CRITICAL PATH = A-C-E-G-H
EXPECTED DURATION OF THE PROJECT = 13 WEEKS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.