A computer has a two-level cache for which 80% of all memory references hit at l
ID: 3552113 • Letter: A
Question
A computer has a two-level cache for which 80% of all memory references hit at level 1,
15% hit at level 2, and 5% miss all together. Suppose the access times are 5, 15, and 60
nanoseconds, respectively, where the times for the level 2 cache and main memory first
start counting at the moment it is known they are needed (i.e., a level 2 cache access
time incurs the overhead of the level 1 cache miss, main memory is not accessed until a
level 2 cache access has failed). Also, it takes equally long to determine a miss as it
does to determine a hit.
(a) What is the expected access time?
(b) What is the relative performance gain from having the level 2 cache?
Hints: For (a) compute the weighted sum called E(X) below of hit rates (probabilities)
and access times (values). For (b) repeat without the level 2 cache and compare with
the result from (a).
Explanation / Answer
a)Expected acess time=0.8*5+0.15*15+0.05*60
=9.25 nanoseconds
b)if there is no level 2:
Expected acess time=0.8*5+0.2*60
=16 nanoseconds
Performance gain=16-9.25=6.75nanoseconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.