Consider a computer system where the overhead required for reading a word from t
ID: 3552418 • Letter: C
Question
Consider a computer system where the overhead required for reading a word from the page table is 1.25ms. A TLB lookup of a word requires 250 ns.
1. What would be the mean access time for reading a word from a virtual address if the TLB hit rate was 100%?
2. What would be the mean access time for reading a word from a virtual address if the TLB miss rate was 90%? Show your work for partial credit.
3. What hit rate is needed to reduce the mean access time for reading a word from a virtual address to 500 ns? Show your work for partial credit.
Explanation / Answer
1. mean access time= 250ns
2. mean access time =0.9*250 +0.1*1.25*10^3 ns =350ns
3. let hit rate =x
x*250+(1-x)*1250 = 500
1250-1000x=500
750 =1000x
x=0.75
hence hit rate is 75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.