Company C has the following weekly discrete demand forecast: Wesak 1????6.1 8 9
ID: 356530 • Letter: C
Question
Company C has the following weekly discrete demand forecast: Wesak 1????6.1 8 9 10 11 Each unit costs $250, it costs S 185 to place an order, holding cost is 2% of unit cost per week and the company operates 52 weeks a year. Design a reasonable ordering policy for Company C. How much does is the variable cost per year? In a given period, demand for an item is equally likely to be any value between 100 and 199 units. Each unit costs $75 and is sold for $100 each. Any unsold stock at the end of the period can be sold for S25 a unit. What is the optimal order quantity for the period?Explanation / Answer
Total annual demand, D = Sum of weekly discreet demand * 52 = 107 *52 = 5564
Ordering cost , S = $185
H = 2% of Unit cost per week = 2% * 250 * 52 per year = $ 260 per year
EOQ = Sqrt (2DS/H) =Sqrt( 2*5564*185 / 260) = 89 units
Number of orders required = 5564/89 = 62.5 or 63
Variable cost per year = Number of orders * Ordering cost = 63*185 = 11655
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.