Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The M13 Bill of Material is given here. The table below shows your current inven

ID: 359024 • Letter: T

Question

The M13 Bill of Material is given here. The table below shows your current inventory levels of each item.

How many additional units of SPM are needed to make 71 M13s?

Your Answer:Question 56 options:

Save

Question 57 (6 points)

The most important inventory item has annual holding costs of $378.00. One method of shipping this item is 3 days faster than the other, but it is $1.21 more per unit.

How much more expensive is the slower method compared to the faster method? (Include the pennies in your answer)

Your Answer:Question 57 options:

Save

Question 58 (6 points)

Determine the 2 day incremental holding costs for shipping 60 boxes of parts when each box has a price of $215 and holding costs are 31% of the total shipment value. The shipping costs are $370 for 1 day and $290 for 3 days.

Your Answer:Question 58 options:

Item Quantity Axle 5 SPM 136 SPR 9 T889 8

Explanation / Answer

Answer to question 56 :

4 units of SPR is required to produce 1 unit of M3

And

8 units of SPM are required to produce 1 unit of SPR

Therefore , 4x 8 = 32 units of SPM are required to produce 1 unit of M13

Also , independently 1 unit of SPM is required to produce 1 unit of M13

Therefore , number of SPMs required to produce 1 unit of M13 = 1 + 32 = 33 units

Hence, number of SPMs required to produce 71 M13 = 33 X 71 = 2343 units

Current inventory level of SPM = 136

Additional units of SPM needed to make 71 M13s = 2343 – 136 = 2207

ADDITIONAL UNITS OF SPM NEEDED TO MAKE 71 M13s = 2207

Answer to question 57:

Holding cost for 365 days = $378

Therefore incremental holding cost for 3 days = $   3/365 x 378 = $3.10

Incremental holding cost for slow moving item = $3.10

However saving in shipping cost of slow moving item = $1.21

Therefore , slower method is more expensive than faster method by = $3.10 - $1.21 = $1.89

Answer to question 58 :

Total price of 60 boxes (i.e. annual shipment value )= $215 x 60 = $12900

Total annual holding cost @31% of total shipment value = 0.31 x $12900 = $ 3999

Total holding cost for 365 days = $3999

Therefore ,

Holding cost for incremental 2 days ( 3 days vs 1 day ) = 2/365 x $3999 = $21.91

ADDITIONAL UNITS OF SPM NEEDED TO MAKE 71 M13s = 2207

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote