Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Every individual employed in an organization is entitled to abasic salary, an ex

ID: 3615688 • Letter: E

Question

Every individual employed in an organization is entitled to abasic salary, an experience allowance and yearly increments. Sum ofthese three form the total pay of the employee. Experienceallowance is calculated as 5% of the basic pay for every year thatthe employee was working before joining the present organization.Yearly increments are calculated as 3% of the basic pay for everyyear the employee works in the present job.

From the total pay, income tax is deducted as a rate of 5% ofthe total pay. From the remaining, the company takes 7% ascompulsory saving to be returned to the employee upon leaving thejob.

Write a program to prepare the pay-slip of an employee.Following is an execution session of a similar program.

Enter Basic Pay: 10000

Enter Years of Prior Experience: 5

Enter Years of Current Experience: 2

Experience Allowance = 2500

Increments = 600

Total Pay = 13100

Income Tax = 655

Pay After Tax Deduction = 12445

Compulsory Saving = 871.15

Take Home Salary = 11573.85

Explanation / Answer

please rate - thanks #include #include using namespace std; int main() {double basic,tot,tax,savings,net,allow,incr; int prior,current,i; coutbasic; coutprior; coutcurrent ; allow=prior*.05*basic; incr=current*.03*basic; tot=basic+allow+incr; cout
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote