7. Given a DRAM memory chip that is 1M x 1 that is organized into 1024 rows and
ID: 3715744 • Letter: 7
Question
7. Given a DRAM memory chip that is 1M x 1 that is organized into 1024 rows and may be refreshed one row at a time. Every cell in the DRAM must be refreshed at least once every four milliseconds. Assume that the refresh is done on a periodic basis. Answer the following: A) What is the maximum time period between successive refresh requests? B) How long is the refresh address? C) If the read access time is 40 nsec and the time it takes to refresh a single row takes 80nsec what percent of the total time available is taken up by memory refresh cycles?Explanation / Answer
Given, a DRAM of 1MB x 1 organised into 1024 rows, where every row must be refreshed every 4 millisecond.
A.) The Maximum time period between successive refresh request(Refresh Cycle Interval)= Refresh Time/Number of Rows
=> 4ms/1024=3.9 us
b.) How long the refresh address: 4ms
c)
Read access time=40nsec
time to refresh a single row= 80nsec
time require for refresh= 80 nces+40 nsec=120 nsec
refresh interval= 3.9 us= 3900 nsec(As calculated in question A)
refresh overlod= time require for a refresh/ refresh interval= 120/3900=0.0307
So 3.07 % of total time is taken up by memory refresh cycles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.