Given data, Retail selling price, S = $190 Microsoft selling price, C = $170 Mea
ID: 374352 • Letter: G
Question
Given data,
Retail selling price, S = $190
Microsoft selling price, C = $170
Mean, = 100
Standard deviation, = 42
Case 1:
Xbox will dispose the unsold units at seasons end:
Salvage value, v = 190 – 30% of 190 = 190-57 = 133
Calculate the following:
Underage cost, Cu = SP-C
= 190 - 170 = 20
Overage cost, Co = SP-Salvage value
=170 - 133 = 37
Calculate Optimal service level = Cu / (Co + Cu)
= 20 / (20+37) = 0.3509
Calculate z value = NORMSINV*(0.3509) = -0.383
Number of units of Xbox should purchase, Q = + z
= 100 - 0.383*42
= 84
Find L(z) corresponding to z from standard normal distribution table as 0.619
Expected lost sales, L(Q) = * L(z)
= 42*0.619 = 26
Expected Sales S(Q) = 100 – expected lost sales
=100- 26 = 74
Expected inventory, V(Q) = Q - S(Q
= 84 - 74 = 10
Expected Profit = S(Q)*Cu - V(Q)*Co
= 74*20 - 10*37
= $ 1,110
Case 2:
Microsoft will buy back unsold units:
Buy back price, B = $160.00.
Costs of shipping unsold units = $3.00 per unit
Calculate the following:
Underage cost, Cu = S – C
= 190 - 170 = 20
Overage cost, Co = SP-Buy back price + shipping cost
=170 - 160 + 3 = 37
Calculate optimal service level = Cu / (Co + Cu)
= 20 / (13+20) = 0.6061
Calculate z value = NORMSINV * (0.6061) = 0.2692
Number of units of Xbox should purchase, Q = + z
= 100 + 0.2692*42 = 111
Find L(z) corresponding to z from standard normal distribution table as 0.278
Expected lost sales, L(Q) = * L(z)
= 42*0.2787 = 12
Expected Sales S(Q) = 100 – expected lost sales
= 100 - 12 = 88
Expected inventory, V(Q) = Q - S(Q)
= 111 - 88 = 23
Expected Profit = S(Q)*Cu - V(Q)*Co
= 88*20 - 23*13
= $ 1,461
Explanation / Answer
2. Target is trying to decide on how many units of Xbox one S to purchase for the holiday season. One unit of Xbox one S retails at $190.00. Microsoft, manufacturer and supplier of the Xbox one S to B&N sells a unit to Target for $170.00. Target will dispose of all of the unsold units of the Xbox one S at 30% off the retail price, at the end of the season. Target estimates that demand for this book during the holiday season is normally distributed with a mean of 100 and a standard deviation of 42. Microsoft is thinking of offering the following deal to Target. At the end of the season, Microsoft will buy back unsold units at a predetermined price of $160.00. However, Target would have to bear the costs of shipping unsold units back to Microsoft at $3.00 per unit. f. Assume that Microsoft is able on average to earn $125 on each returned Xbox one S net the Microsoft’s handling costs (some units are destroyed while others are sold at a discount and others are sold at full price). Given the order quantity in part d what is Microsoft’s expected profit?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.