Given data: Consider a current I that flows in a plane rectangular current loop
ID: 1556642 • Letter: G
Question
Given data:
Consider a current I that flows in a plane rectangular current loop with height a = 4.00 cm and horizontal sides b = 2.00 cm . (Figure 1) The loop is placed into a uniform magnetic field B in such a way that the sides of length a are perpendicular to B , and there is an angle between the sides of length b and B , as shown in the figures. (Figure 2)
--Assume that the loop is initially positioned at =30 and the current flowing into the loop is 0.500 A . If the magnitude of the magnetic field is 0.300 T , what is , the net torque about the vertical axis of the current loop due to the interaction of the current with the magnetic field?
Answered:
1.04×104
which was correct.
QUESTION TO BE ANSWERED:
Part D
Now suppose that you change the initial angular position of the loop relative to B , and assume that the loop is placed in such a way that initially the angle between the sides of length b and B is =120, as shown in the figure.(Figure 4) Will the interaction of the current through the loop with the magnetic field cause the loop to rotate?
OPTIONS:
=1.04×104
Nm o (current coming up) (current going down) (view from above)Explanation / Answer
magnetic field always tries to bring the coil in its own direction, so Yes, the net torque acting on the loop is negative and tends to rotate the loop in the direction of decreasing angle (clockwise).so option (a) is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.