This question is about Introduction to Operation Systems... and let me know this
ID: 3784891 • Letter: T
Question
This question is about Introduction to Operation Systems...
and let me know this question's answer..
thanks
Consider the evolution of computers in general and the increase in processor speed in particular. Suppose we were to design a system with a processor that is clocked at 10GHz. Further let us suppose that signals in our system can propagate at 80% of the speed of light. Determine the maximum distance between the CPU and Cache memory if we want to access cache data within one processor cycle.Explanation / Answer
given, frequency = 10 GHz
speed of signal in our system = 80 % of speed of light = 80/100 * 3* 10^8 = 2.4 * 10^8 m/s
now, maximum distance between the CPU and cache memory = (2.4 * 10^8)/(10 * 10^9) = 2.4 * 10^(-2) m
2.4 cm.
Hope it helps, do give your response.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.