The distance traveled by a projectile in the horizontal and vertical directions
ID: 3789398 • Letter: T
Question
The distance traveled by a projectile in the horizontal and vertical directions are given as: H= t * V_0 * cos(theta) Y= t*V_0 * sin(theta)- 1/2 gt^2 Where V_0 is the initial velocity in m/s and theta is the angle of the launch in radians. Values of V_0 = 105 and theta =0.70. g= 9.8 m/s^2. Compute H and Y for times ranging from 0 to 15 seconds, in increments of 0.2 sec. Label axes and title all generated figures. Create a graph of H versus t, using a dashed black line In a new figure window, graph Y versus t, using a solid blue line in a new figure window, graph Y versus H, using red stars In the same figure window as part c, add the trajectories created when the angle is increased by 0.2 radians and decreased by 0.2 radians. Use a different color for these new plots. Add a legend to the figure.Explanation / Answer
t=[0:0.2:15];
H=105*cos(0.70)*t;
Y=t*105*sin(0.70)-0.5*9.8*t.^2;
subplot 3,3,1 plot(H,t,':');
subplot 3,3,2 plot(Y,t,'-b');
subplot 3,3,3 plot(Y,H,'*r');
Hi=105*cos(0.72)*t;
Yi=t*105*sin(0.72)-0.5*9.8*t.^2;
Hd=105*cos(0.68)*t;
Yd=t*105*sin(0.68)-0.5*9.8*t.^2;
subplot 3,3,3 plot(Y,H,'*r',Hi,Yi,'y',Hd,Yd,'b');
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.