The distance between earth and sun is 92.96 million miles. What is the distance
ID: 635388 • Letter: T
Question
The distance between earth and sun is 92.96 million miles. What is the distance in meters? (1 mi= 1.609 km) the speed of light is 2.9 x 10^8 m/s. If the sun explodes, how many minuets does it take for the first beam of light In this explosion to reach earth?8. (15pts) The distance between ni-l .609 km) The speed first beam of light in this explosion to reach earth? earth and sun is 92.96 million miles. What is that distance in meters? (1 of light is 2.9 x 10' m/s. If the sun explodes, how many minutes does it take for the 92.96
Explanation / Answer
Ans 8
Distance between earth and sun = 92.96 million miles
Distance in meters = 92.96 million miles x 1.609km/mi
= 149.57264 million km x 1000m/km
= 149572.64 million meters x 10^6 / million
= 149572640000 meters
Time to take for the first beam of light
= distance / speed of light
= (149572640000 meters) / (2.9*10^8 m/s)
= 515.76 s x 1min/60s
= 8.59 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.