Suppose you wish to run a program P with 9.3x109 instructions on a 2.2GHz machin
ID: 3793959 • Letter: S
Question
Suppose you wish to run a program P with 9.3x109 instructions on a 2.2GHz machine with a CPI of 1.2. a) What is the expected CPU time if P could uninterruptedly occupy the processor? b) When you run P, it takes 6 seconds of wall clock time to complete. What is the percentage of the CPU time P received?
Suppose our processor is dual core (each core with a CPI of 1.2) and P was divided equally (in half) on the two cores. P can run uninterrupted on only one of the cores, while it could occupy only 75% of the processing time on the other core. What is the improvement in the overall execution time of P as opposed to the single core scenario in b)?
mainly having trouble with the bold
Explanation / Answer
a. execution time=(ic*cpi)/clock rate
=(9.3*109*1.2)/2.2
=552.92s
b. cpu time= ic*cpi*clock cycle
=9.3*109*1.2*6
=7298s
improvement in dual core with respect to single core
cpu time of x=552.92
cpu time of y i.e dual core=483.7(as another processor takes only 75% of the time)
this is the improvement with respect to single core
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.