A manufacturing firm is planning a three month production schedule for a new pro
ID: 381192 • Letter: A
Question
A manufacturing firm is planning a three month production schedule for a new product. From past production records the manager knows that 1,200 units can be produced per month. Also, an additional 400 units can be produced monthly on a overtime basis. The unit costs of items produced on a regular time basis is $15 and $20 on an overtime basis. The demands for the next 3 months are 1000, 1500, and 1800. Excess production may be stored at a cost of $1 per item per month. The manager wants to know the monthly production schedule that will minimize the total cost.
1. Formulate this problem as a regular linear programming model based on the material balance equation.
2. Formulate this problem as a transportation model.
Explanation / Answer
1) LP model
Let
P1, P2, P3 = regular production in 3 months
O1, O2, O3 = overtime production in 3 months
E1, E2, E3 = excess production stored as inventory in 3 months
Objective: Min 15(P1+P2+P3)+20(O1+O2+O3)+1(E1+E2+E3)
s.t.
P1+O1-E1=1000
P2+O2+E1-E2=1500
P3+O3+E2-E3=1800
P1,P2,P3 <= 1200
O1,O2,O3 <= 400
P1,P2,P3,O1,O2,O3,E1,E2,E3 >= 0
2) transportation model
Let
Pij = Regular production in month i consumed in month j , where i,j=1,2,3 and j>=i
Oij = Overtime production in month i consumed in month j , where i,j=1,2,3 and j>=i
Objective: Min 15(P11+P22+P33)+20(O11+O22+O33)+16(P12+P23)+21(O12+O23)+17P13+22O13
s.t.
P11+P12+P13 <= 1200
P22+P23 <= 1200
P33 <= 1200
O11+O12+O13 <= 1200
O22+O23 <= 1200
O33 <= 1200
P11+O11 = 1000
P12+O12+P22+O22 = 1500
P13+O13+P23+O23+P33+O33 = 1800
Pij, Oij >= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.